İvedik OSB 88 sanayi 2.bölge 1468.cad 2266.sok. no:30 Yenimahalle/ANKARA  Gsm: 0536 202 95 95

Kayıt Ol Giriş
Whatsapp: 0536 202 95 95
0536 264 99 21

 

VOLKSWAGEN
AUDİ
SEAT
SKODA
PEUGEOT
OPEL
BMW
FİAT
volkswagen şanzıman tamir merkezi volkswagen şanzıman tamir merkezi volkswagen şanzıman tamir merkezi VOLKSWAGEN ŞANZIMAN CENTER TAMİR SERVİSİ volkswagen şanzıman tamir merkezi volkswagen şanzıman tamir merkezi
                                

 

ŞANZIMAN CENTER MANUEL ŞANZIMAN REVİZYON MERKEZİ ÇIKMA ŞANZIMAN YEDEK PARÇA   İVEDİK OSB 88 SANAYİ 2. BÖLGE 1468.CAD 2266.SOK NO:30 YENİMAHALLE/ANKARA    Gsm:  0536 202 95 95  Tel: 0312 396 42 47

Kaç Çeşit Şanzıman Bulunur?

Temelde iki çeşit şanzıman vardır. Otomatik şanzıman ve manuel şanzıman olarak ikiye ayrılan şanzıman çeşitlerinin alt grup çeşitleri de vardır.

Manuel Şanzıman Nedir?

Yukarıda ne olduğunu ve görevlerini açıkladığımız şanzıman sisteminin vites geçişleri sürücü tarafından birebir kontrol ediliyorsa bu manuel şanzıman sistemidir.

Manuel Şanzıman Parçaları Nelerdir?

Debriyaj Pedalı

Şanzıman sisteminin araç içerisine uzanan parçalarından olan debriyaj pedalı, üzerine bastığınızda bağlı olduğu diyaframa baskı uygular ve basınç plakasını gevşetir. Bu şekilde kavram ile bağlantı kesilmiş olur. Ayağınızı debriyaj pedalından çektiğinizde ise basınç plakası oturur ve kavrama devreye girer. Çoğunluklu hidrolik bir sistemle çalışır; ama kablolu bağlantısı olan debriyaj pedalları da bulunur.

Kavrama

Motor torkunu şanzımana ve sürüşünüze aktaran parçaya kavrama denilir. Kavrama birkaç parçadan oluşur. Bunlar; basınç plakası, diyafram yayı, kavrama diski, debriyaj rulmanı ve diğer bağlantı cıvatalarıdır. Sürtünme aracı olarak görev yapan kavrama aksamı debriyaj diski, volan ve basınç plakası arasındadır.

fırfır

Krank milinin çıkışında bulunan volan, dört zamanlı motorların patlama zamanı esansında oluşan yüksek torku tüm zamanlara eşit olarak yayar ve daha istikrarlı bir sürüş sağlar. Volan motor torkunu kavrama diskine aktarır.

Bilezik

Vites değişimin gerçekleştiği konumda bulunan asıl parçalardır. Bilezikler dişlerler arasında kayarak dişlilerle birleşirler. Belirlenen dişliye bağlanan bilezik motor torkunu ara milden çıkış miline aktarır.

Debriyaj Çatalı

Bileziklerin çıkış şaftı üzerinde hareket etmesi görevini gerçekleştiren debriyaj çatalı, uygun vitesi seçmek amacı ile vitesin takılması esansında hareket eder.

Senkromeç

Senkromeçler, dişli ve bilezik arasında yer alır. Dişli ve bilezik hız farkı olsa bile bileziklerin dişlilerle birleşmesini sağlar. Böylece farklı hızlarda bile pürüzsüz bir geçiş olur.

Şimdi bin

Motordan çıkan mile bağlı motor gücünün aktarıldığı mildir. Buradaki dişliler milin üzerine doğrudan bağlıdır ve çıkış milindeki dişlilerle bağlanılarak hareket aktarılır.

Çıkış Mili

Vitesi geçişi olmadan ara mille birlikte dönmezler. Ara milden farklı olarak çıkış mili üzerindeki dişliler mile rulmanla bağlıdır. Dişli, serbest olarak milden bağımsız dönebilmektedir. Uygun vitese takıldığında dişliler arasındaki hareket bu mile aktarılarak belirlenen vites oranında hız ve tork sağlanır.

Dişli

Büyük dişliler daha fazla tork ve daha düşük hız sağlarken küçük dişliler ise düşük tork ve daha yüksek hız sağlarlar. Dişlinin boyutu ve oranı tork ve hız çıkışını belirler.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Vites geçişlerinin sürücüler tarafından sağlanmadığı, debriyaj pedalı bulunmayan, vites geçişlerinin sürüş şartlarına uygun olarak şanzıman kontrol ünitesi tarafından yapıldığı şanzıman sistemidir.

Otomatik Şanzıman Çeşitleri Nelerdir?

Tam Otomatik Şanzıman Çeşitleri

–    Klasik Tam Otomatik Şanzımanlar:

Elektrovalf grubu, hidrolik ünite, yağ pompası, dişli sistemi gibi temel kısımlardan oluşur. Şanzımanın çalışmasını, şanzıman kontrol ünitesi (ecu) yönetir. Gerçek tam otomatik şanzıman sistemi denilen bu otomatik şanzıman sisteminde, en ideal otomatik şanzıman konforunu alınırken, yakıt tüketimi de doğru orantılı olarak artmaktadır. Vites değişimleri, planet dişli setlerindeki dişlilerin durdurulması ve birbirini kavraması ile oluşturulur. Vites kolu üzerinde P(Park), R(Geri), N(Boş), D(Sürüş), S(Spor), L(Düşük), D2(Seri Sürüş), D3(Seri Sürüş) gibi konumlar bulunur.

   –    CVT Otomatik Şanzıman

CVT şanzımanda, vites belirli bir kademe ile değil sürekli olarak değişebilir. İçten yanmalı motorlar için en ideal, en verimli şanzıman sistemi olarak görülmelerinin sebebi sonsuz vites kademesi sunabilmesidir. Yazılım yolu ile kontrol ünitesinde vites kademeleri oluşturabilmek mümkündür. CVT şanzımanlar Japon şanzımanı olarak bilinir.

Yarı Otomatik Şanzıman Çeşitleri

–    Tek Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar

Elektromekanik veyahut elektrohidrolik sistemlerin vites değiştirme ve debriyaja basma görevini yüklendiği şanzıman tipidir. Şanzımanın dişli yapısı ve vites dişlileri ve senkromeçler tamamen manuel şanzımanla aynıdır. Sürüş konforu daha düşüktür, vites geçişlerini hissettirir ve tam otomatik ya da CVT şanzımanlardaki konforu sunamaz. Bu tipte baskı-balata da bulunur. Bir nevi manuel şanzımanın robotikleştirilmesi sonucunda elde edilir de denilebilir.

–    Çift Kavramalı Yarı Otomatik Şanzımanlar

Çift giriş mili ve çift baskı balata bulunur. Manuel şanzımana yapısal olarak benzese de tek kavramalı yarı otomatik şanzımanlara göre daha konforludur. Elbette bir tam otomatik ya da CVT şanzıman konforunu sunması da beklenemez. Tek kavramalılardan daha az olsa da geçişler hissedilir. Yakıt tüketimi en az olan otomatik şanzıman tipi çift kavramalı yarı otomatik şanzımanlardır. Dizel araçlarda sıklıkla kullanılır.

Tiptronik Nedir?

Vites yükseltme ve düşürmenin direksiyondaki kulakçıklarla veya vites kolunun ileri-geri hareketiyle yapılabildiği otomatik şanzıman tiplerine tiptronik şanzıman denilmektedir. Tiptronik şanzıman yarı otomatik veya tam otomatik olması mümkündür.

Otomatik Şanzıman Bakımı Nasıl Yapılır?

Tıpkı manuel şanzımanlar gibi otomatik şanzımanların da yağ kaçakları mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca her 40 bin km’de bir şanzıman yağı ve filtresi de değiştirilmelidir. Yetkili ve uzman bir servise şanzımanınızın kontrolünü mutlaka yaptırın.

MÜŞTERİLER

Giriş

Kayıt Ol

SOSYAL MEDYA

Facebook

Twitter

Instagram

 

İLETİŞİM

İvedik OSB 88 sanayi 2.bölge
1468.cadde 2266.sokak no:30 Yenimahalle/ANKARA 
Gsm: 0536 202 95 95
Gsm: 0536 264 99 21
Tel  : 0312 396 42 47

Copyright © 2019 ŞANZIMAN CENTER || Design by Raci Taşan